– Niin siis eksää pakannu kummallekaan lapselle MITÄÄN takkeja tänne mukaan?
– No jos ei siellä oo, niin emmie varmaan sitte..
– ???
– …
– Eikä täälä kyllä oo oikein mitää pitkähihasiakaan.. siis yhtäkään pitkähihasta paitaa kummallekaan,
– …
– eikä puhtaita alusvaatteita!!
– …
– Eikä..no mitään!! SÄÄ ET OO PAKANNU NIILLE NIINKU KÄYTÄNNÖSSÄ MITÄÄN.
– No, niin no.
– Siis mitä helvettiä?
– No mie en tienny, että täälä tarvii takkia..
– MÖKILLÄ!!!???
– Tai tienny, että myö ollaa näin monta päivä täälä.
– Siis säähän menit eilen viä käymään maissa tässä välissä hakeen lisää kaikkee tarvittavaa, niin kaissää ny siinä vaiheessa tajusit, että ”ahaa, me ollaankin jäämässä vielä mökille, koska hain ruokaa ja muuta ja olen vielä menossa sinne takaisin..” Niin kaissää siinä tajusit, että me ollaan täällä vielä!!!!!
– No mie en aatellu sitä niin.
– Ei vittu..
– Ku emmie, kummie…no kai täälläki nyt jottai vaatteita on!
– No on joo, jotai mullekin liian isoja mökkivaatteita!!!!
-…
-Siis vittuuh!
Seuraavana päivänä katsoin laiturilta veneeseen hyppeleviä lapsia, jotka hämmentävästi muistuttivat amerikkalaisen jalkapallon pelaajia. Hippi oli pukenut kaikille lapsille, pikkuserkkua myöten, XL-kokoiset paidat, jotka olivat suunnilleen sopivan kokoisia, sillä kaikille lapsille oli paitojen ALLE puettu pelastusliivit käteväksi toppaukseksi.
Kaikki kolme Raimo Vormistoa pullistelivat oudoissa toppauksissaan aivan innoissaan tehdessään hihkuvaa lähtöä iltakalalle.

Ja kalaakin tuli, taas.
Enkä edelleenkään tiedä, olenko tekemisissä täysidiootin vai neron kanssa.
Muuta sekoilua :
No eiköhä myö aina jottai keksitä
Mie vaan avasin sen kannen ja se räjähti
Ääneen nauran täällä! Tikahdun!!
Karmeeta yleistystä, mutta en tiedä osaako kukaan mies pakata lapsille tavaroita matkalle. Jotenkin niiden aivot vaan ei toimi niin että osaisivat ajatella niin pitkälle kuin naiset. Mieheni oli lähdössä lasten kanssa viikonlopuksi vanhemmilleen ja sanoi mulle torstai-iltana, että sun pitäis varmaan alkaa alkaa pakkaamaan. Ööh, munko tässä pitää alkaa pakkaamaan, vaikka oon jäämässä viikonlopuks kotiin.
Osaa kyllä =) Mukaan lähtee aina myös varmuuden vuoksi kuumekipulääkkeet, Bepanthenit yms. jos nyt vaan sattuu tarvitsemaan.
Ja senpä takia niitä kapsäkkejä onkin sitten eteinen täynnä.
Kyllä osaa, jos on ihan vauvasta asti joutunut harjoittelemaan! Mutta jos ei ole ikinä tarvinnut pakata, niin se on toinen juttu.
Piiitkää pinnaa Asikaiselle!
Ihan mahtavaa! Arvostan myös kekseliäisyyttä! ???
Kylhän tuo nero täytyy olla
Kyllä määkin tuollaista arvostan. Kun en ittekään niin aina osaa ”ajatella sitä sillain”…
Ite sain mökiltä pari päivää sitten puhelun et hups pakattiin lapselle vaan t-paitoja, mut et hyvin pärjää iskän hupparilla….
Nauroin ääneen kolmelle Raimo Vormistolle.
Vormiston koutsi ovvaan että emmie aatellu sitä niin, ei jumalaare pysty :——-Ddd