Kuka voisi murjottaa ja kiukutella ihanassa kukkakeittiössä?
– Ainakin keittiön tekijät!
Hipin valitsemaa kukkatapettia psykedeelisempää on ollut remppatahtimme parin päivän ajan. Poika jäi muutamaksi päiväksi lomailemaan mummolaan ja palasimme Hipin kanssa kaksin kotiin kaaokseen. Otimme harvinaisesta kahdenkeskisestä laatuajasta kaiken irti: ostimme liisteriä, ruuveja, pari purkkia maalia ja kaksikymmentä purkkia kaljaa.
Kun päivät urakoi ja pipertää aamusta iltaan, kannattaa yöt viettää heilumalla kukkaseppele päässä naapurin puutarhassa ja huutamalla naama maalissa Nekalan Wanhassa Tapissa. Lisäksi kannattaa kutsua ihmisiä jatkoille naapurin pihaan, jos oma piha on täynnä remonttiroinaa.
Sen jälkeen on kiva aamulla herätä hinkkaamaan tiilimuuria puhtaaksi ja mennä neuvomaan rautakaupassa myyjää tiilelle sopiviin lakkoihin liittyen.
Vanhassa talossa kaikki (umpikierot) seinät kätkevät sisälleen arvoituksia. Mitä helvettiä, nää on vesiputkia, mie oon kokoajan luullut näitä irtonaisiksi sähköjohdoiksi ja väännelly näitä ihan miten sattuu!
Yksi ratkeamaton arvoitus on se, harmittaako enemmän väärällä kohdalla oleva hormiaukko vai aukossa ja seinässä kulkeva voimavirta. Katos vaa!
Lukuun ottamatta ’pientä’ raivaria Ai sää lähet pelaan kahdeksi tunniksi jalkapalloa KESKEN KAIKEN? Ymmärräksää, että kukaan ei poistu täältä KOSKAAN. Asikaisen ja Kaken urakka on sujunut kohtuullisen sopuisasti.
Ohjeeksi keittiöremonttia tekeville sanoisin: – Älä tee!
Jos on ihan pakko rempata: -Maksa Puustellille kuusi tonnia enemmän, äläkä tee itse.
Jos kuitenkin tuntuu, että mää hei haluun itse tehdä sen rempan kokonaan, se on tosi hauskaa ja siinä oppii ihan hirveesti. Sellasta ihanaa yhdessä puuhastelua ja siinä sitten tosi terapeuttisesti näkee kättensä jäljen (jota ei saa valkoisesta juuri maalatusta katosta enää millään hinkattua irti ) ja sittenpä tulee hyvin tehtyä ja on se vaan kivaa hommaa porukalla tehdään blaa blaa.. :
– Pidä suusi tukossa ja musiikki kovalla.
– Laula Kalle Kinoksen Liian lähiö -biisiä kokoajan remonttiystävällesi. (Ei haittaa, vaikka et tietäisi kappaleesta kuin kertosäkeen, se riittää!)
– Jos työparisi tyyli hukata mitta ja sakset neljäkymmentäkahdeksan kertaa päivän aikana alkaa ärsyttämään, avaa kalja!
– Muista halata ja pussata!
– Jos huomaat puolikkaan tapettirullan (jota ei enää valmisteta) osuneen kohtalokkaasti liisteripurkkiin, mene naapurista hakemaan punkkua.
– Hae välillä naapurit katsomaan, kuinka iiihana uusi keittiö on ja paukuttele henkseleitäsi äänekkäästi. Mää tein tän!
Pam pam! Mää tein tän ja sitten mää kasasin tän ja mää maalasin! Pam!
Aika hyvältä se tuntuu. Pam!
Hyvä fiilis maksimoitui iloisen pikkuapurin saapuessa kesälomaretkeltään kotiin sekä Hipin asennettua tasoja ja laatikoita paikalleen.
Vaikka vielä odotellaan sähkäriä ja muuraria, keittiössa näyttää jo aika kivalta maailman ihanimmalta!!
Riippuu toki vähän, mistä kulmasta katsoo. Parin päivän päästä pitäisi tiskikoneen jo toimia. Eipä tosin olla ehditty kokkaamaankaan. Eikä meillä voisi edes kokatakkaan, koska meillä ei ole uunia tai hellaa!
Onneksi naapurit ovat pitäneet asiasta huolen ja huutaneet ovestamme nys syömään sieltä välillä!
Nekala <3
Tuo kyllä kuulostaa niin hauskalta, että pitäisköhän pistää kämppä myyntiin ja ostaa joku pikku proggis…
Suosittelen! 😀
PS. oikeesti tää on ihan perseestä!
Haha 😀 naureskellen lueskelin täällä teidän rempasta, ihana kirjotustyyli!
Upee tuo kaluste! Tapetista puhumattakaan 🙂
Hyvä te!
Kiitos 🙂 Jotain hauskaa tästä on revittävä!
Kiitos!
On kyllä aivan ihana! Jännitin paljon kalusteiden saapumista, koska kaupassa suunnitellessa ja pintoja yms valitessa ei ollut näyteovea tuosta valitsemastani värjäämättömästä koivusta (oli vain valkaistu) ja tuo vetimetön malli oli näytteissä aivan erilaisessa ovessa. Vähän sokkona valkkailin, tosin olin asiaa jo kolme kuukautta mielessäni pyöritellyt, mikä olisi kiva…
Asiaa ei helpottanut keittiöliikkeessä ahdistuneena huokaileva kärsimätön Hippi. Valitse jotain, lähetään! Tosin Hipin ystävä, joka keittiön kalusteet piirsi, oli erittäin leppoinen, pitkäpinnainen ja samalla tehokas.
Mutta joo, oli ne jopa hienommat, mitä osasin odottaa! 🙂
Kiitos kannustuksesta ja tervetuloa kylään! <3
Tykkään tosi paljon ja arvostan ettei ole sitä iän ikuista valkoista!
Kiitos! 🙂
Itsekin tykkään. Jos olisin itse ”saanut” valita, ei tapetti ehkä olisi ollut noin retro ja villi. Hippi sai valita keittiöön tapetin (koska hoitaa meillä kokkaamisen) ja hän halusi oranssia retroa, vanhan Pispalan kämppänsä verhojen henkeen. (täällä kuvia, jos kiinnostaa syvemmin: http://www.lily.fi/blogit/asikaine/vanha-rakas-kamppamme)
Valitsimme Tapettitehtaan sivuilta erilaisia retrokuoseja, joiden näytepaloja roikotimme seinällä melkein puoli vuotta, jonka jälkeen tuo oli molempien suosikki.
Ensin haaveilin retron tapetin rinnalle valkoisista kalusteista, mutta mallailtuani tapettivalinnan rinnalle valkoista, kontrasti tuntui liian rajulta. Päädyimme pelkistettyyn koivuun. Ja nyt se näyttää juuri oikealta! Osa vielä kasaamatta, mutta hyvä tästä tulee!
PS: aivan ihanalta näyttää teidän valkoinen keittiö myös! Huolisin sellaisenkin 🙂
Ja taas naurattaa. Tuotahan se juuri on!
Kummasti kuitenkin ajatus karkaa eteisen yläkaapissa yksinäisyyttään säteleiviin tapetointivermeisiin ja keittiökaapit & tiskiallas näyttävät ihan tylsiltä…
Keittiöntapettinne näköistä seinäpintaa ihailin viimeksi ensimmäisen yökyläilyhyväksytyn poikaystäväni makkarin seinissä vuonna -82 (oih!)
Kiitos! Meillä taas asia oli juurikin toisin päin, eli mies halusi valkoista ja itse kallistun värikylläisyyteen.
Tuo on tosi vanha perinnetapetti, eli se saattaa hyvinkin olla ihan sama tapetti, jota oot ihaillut vuonna 82 😀
Mää en uskalla sanoa nyt muuta, kun että hieno tulee! 😀
(on se silti kivempi ite tehdä.. ;D)
Meillä kaikki tuo kiva on tänä kesänä edessä, tuskin maltan odottaa 🙁
Eilen yöllä loppuja tapetoidessamme fiilisteltiin sitä, että koko rempan ajan on ollut aika paska sää..toivottavasti siis sataa myös silloin, kun teillä on remppa! Huomattavasti kivempi puuhastella sisällä, kun ulkona sataa..
Tsemppiä sinne, satoi tai paistoi!
Ruuanlaittohan siirtyy rempan ajaksi pihalle, joten ”tänään ei sada yhtään niin paljon kuin eilen!” toivottavasti toteutuu myös 😀 Onneksi grillin voi siirtää autokatokseen.
OK, no siinä tapauksessa toivotaan paistetta! Myös helpottaa kai maalien ym kuivumisia, jos ei sataisi koko ajan 😀 Me siirryttiin naapurin pöytään ja grillille ja pari kertaa käytiin Wanhassa Tapissa syömässä, nam!
Nyt on ihan luksusfiilis, kun on uuni ja hella ja TISKIKONE! (tiskikone oli meillä rikki 5 kk, eikä viitsinyt / voinut ostaa uutta ennen remppaa…argh!)
Joo tiskikoneen hajoaminen, korjaaja kävi hakemassa laitteen, näki mun ilmeen ja lupasi hoitaa koneen kuntoon niin nopeasti kuin pystyy. Sain soperrettua kiitokset ja nieleskelin kyyneleitä. Varmasti ilahdutti (korjauksen maksamisen lisäksi) myös se onnellisen näköinen nainen, joka sai toimivan tiskikoneen takaisin kotiin (ehkä vähän myös varmaan se lapsekas kysymys, että toimiiko se nyt varmasti, onhan se kunnossa?).
Kiitos 🙂
(nyt, kun ollaan voiton puolella ja aika on kullannut muistot, voin myöntää, että oli kiva tehdä ite;)
Hei mistä tää teidän keittiö on tilattu? Näyttää tosi hienolta 🙂
Suunnittelu ja kalusteet on Savonlinnan Mittakeittiöiltä. Suosittelen firmaa lämpimästi. Ovat ainakin Tampereelle toimittaneet myös muille kuin meille! 🙂
http://www.mitta-keittiot.fi
En olisi voinut parempaan aikaan löytää tätä sun blogia – ostettiin juuri siipan kanssa vanha puutalo, ja ensimmäisenä edessä on keittiöremppa, joka tietysti tehdään ihan itse (vanhojen keittiökaapistojen kunnostamisesta lähtien) koska sehän on varmasti kivaa ja ainakin edullisempaa kuin mitkään valmiskeittiö. Kiitos siis hyvistä ohjeista! 😀
Hahaha! Onnea remppaan, siitä tulee varmasti…öö..hauskaa 😀 😀
Ei vaan, pakko sanoa näin jälkikäteen, että remppahaavat unohtuvat aika nopeesti, kun pääsee nauttimaan juuri omanlaisesta lopputuloksesta!! 😉 Vanhat keittiökaapit kuulostaa juuri ihanalta ja tulee takuulla hienompi kuin valmispaketista!